Çene Cerrahisi

Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi

Çene Cerrahisi; ağız içerisinde yer alan hem yumuşak ( yanak, damak, dil, dudak, kaslar vb.) hem de sert dokularda (dişler, kemikler) gelişen deformitelerin, kistik veya tümoral patolojilerin tedavilerinin yanı sıra diş ve çene kırıkları, sürmüş yada gömük kalmış dişlerin çıkartılması veya sürdürülmesi, protez yapımına yardımcı olma amacıyla yapılan düzeltmeleri içeren bir anabilim dalıdır.

Cerrahi tedaviler lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) /genel anestezi veya sedasyon yapılarak gerçekleştirilir.

Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Kapsamı

  • 20’lik diş çekimi
  • Gömük ve komplikasyonlu dişlerin çekimi
  • İmplant cerrahisi
  • Ağız içi, dil, dil altı, yanak ve damakta oluşan kist ve enfeksiyonların(abselerin) tedavisi
  • Diş köklerinde oluşan kistlerin tedavisi ve
  • Kök ucu rezeksiyon tedavisi

Sık Sorulan Sorular

İmplant Tedavilerinde Tedavi Süreci Nasıl Olur?

Günümüzde implant tedavisinde gelinen son noktada artık hastalara aynı gün implant uygulanıp protezleri yapılabilmektedir. Ağızlarında hiç dişi olmayan hastalarda alt çeneye ve üst çeneye 4’er adet implant veya alt çeneye 4 adet üst çeneye ise 6 adet implant uygulanarak aynı gün içinde sabit gecici protezleri yapılabilmektedir. Hatta hastanın kullanmakta olduğu hareketli protezleri var ise; bunları yeni yapılan implantlara uyarlayarak implantların kemikle kaynaşma süresi olan 2-3 ay boyunca sabit ve geçici protez olarak kullandırabiliyoruz. 2-3 ay sonra ise hastanın daimi protezleri yapılmaktadır.

All-On-4 Uygulaması Nedir?

All-On-4 tekniği ile dişsiz hastalarda bir çenede sadece 4 implant ile tüm ark dişlerini içeren protezler yapılabilmektedir. Özel açılama tekniği ile yerleştirilen implantlar ile kemik kalitesi daha iyi olan bölgeden destek alınarak, anatomik yapıların zarar görmesi engellenir.  Tam dişsiz hastalarda “aynı gün” protezler sabit olarak takılmakta ve hastalar bu tedavi sonrasında dişsiz olarak bir bekleme dönemi geçirmemektedir. 10 yıldır uygulanan ve başarısı uzun dönem bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış olan All-On-4 tekniği ile hastalar kolay, hızlı ve tatmin edici bir tedavi ile istedikleri gülüş estetiği ve fonksiyona kavuşmaktadır.

Kemik Ougmentasyonu (Kemik Arttırma) Nedir?

Uzun süreli dişsizliğe veya yapısal kemik eksikliklerine bağlı olarak implant yapılacak bölgeye çene kemiğinin diğer bölgelerinden kemik alınarak nakledilmesidir. Bu tedavi yönteminin temel amacı kemiğin yüksekliğini ve kalınlığını arttırarak implant yerleştirebilmektir. Bu tedavi yöntemi ile aynı seansta implantlar ağız içine yerleştirilebilir. Rutin implant uygulamalarından bir diğer farkı da, implantların kemiğe kaynaması için bekleme süresinin 2-3 ay yerine, kemik hacminin yoğunluğuna bağlı olarak 4 -6 ay olmasıdır.

Sinüs Lifting Nedir?

Üst çene azı bölgesinde dişlerin kaybından sonra en çok yaşanılan problem bu bölgedeki maksiller sinüslerin aşağı yönde sarkması ve implant yerleştirilecek kemik miktarını azaltmasıdır. Üst çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olduğu bu durumlarda greft (kemik tozu) ve membran gibi  biyomateryaller kullanılarak sinus zarının yukarı kaldırılması işlemidir. Bu sayede dikey boyutta daha uzun çene kemiği  sağlanır ve implant yerleştirilir.  İşlem sonrasında kemikleşmenin tamamlanması ise 4-6 ay arasında sürebilir. Bu operasyon implant ameliyatı ile birlikte ya da implant ameliyatından önce planlanabilir. Sinüs lifting operasyonu günümüzde en sık uygulanan kemik arttırıcı yöntemlerden biridir, uzun dönem başarısı kanıtlanmış güvenilir bir işlemdir.

Hizmet Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 19.00
Pazar Kapalı

Doktorlarımız

Doktorlarımız hakkında
detaylı bilgi için tıklayınız.

Randevu Talep Et

Siz iletişim bilgilerinizi bırakın, biz uygun randevu için sizi geri arayalım.