Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen estetik bir çözümdür. Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.

İki farklı beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan ilki dişhekiminizin muayenehanesinde daha hızlı sonuç alınan yöntemdir (Office bleaching), diğeri de evinizde kendinizin uygulayacağı yöntemdir (Home bleaching). Her iki yöntem de etkin olmasına rağmen, hangisinin tercih edileceği renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekiminizin kararına bağlıdır.

Klinikte Beyazlatma (Office Bleaching) Nedir?

Öncelikle diş yüzeylerindeki renklenmeler ve diş taşları temizlenir. Diş yüzeyleri cilalanır. Başlangıç fotografı alınır ve renk skalası ile dişin tonu belirlenir. Diş etlerine beyazlatma jelinin değmesini engellemek amaçlı koruyucu bir jel sürülür ve hastaya koruyucu gözlük takılır. Beyazlatma ajanı diş yüzeylerine uygulanır ve 20-30 dakika süreyle aktive edilir. İstenilen beyazlık elde edilene kadar 2 veya 3 seans bu işlem tekrarlanabilir.

Evde Yapılan Beyazlatma (Home Bleaching) Nedir?

İlk randevuda diş hekimi hastanın dişlerinden ölçü alır ve bu ölçüyle dişlerin üzerine geçecek şeffaf bir plak hazırlar. Evde beyazlatma yapılan kişi tarafından kullanılan bu plak, hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulamasını ve dişetlerinin korunmasını sağlar. Doktorun önerdiği miktardaki ağartma jelini plağın dişlerin ön yüzüne denk gelecek kısmına koyularak, plak ağza yerleştiririlir. Bir iki hafta kullanım sonucu istenilen renge kavuşulur. Evde yapılan ağartma yöntemiyle özellikle kanal tedavisi görmüş cansız dişlerdeki koyu renk giderilemeyebilir. Ya da tetrasiklin lekeleri dediğimiz lekeler için sonuç alınmayabilir. Çünkü ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya dişetlerinize zarar vermemesi açısından daha düşüktür.

Beyazlatmadan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Beyazlatma işlemi sonrasında ilk 24 saat içinde çakma şeklinde hissedilen hassasiyetler olabilir. İşlem sonrasında alınan ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır. Beyazlatma reaksiyonu 24 saat süreyle devam edeceğinden işlem sonrası 24 saat boyunca renklendirici herhangi bir içecek (kırmızı şarap, çay, kahve, sigara vs.) içilmemesi gerekmektedir.

Hizmet Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 19.00
Pazar Kapalı

Doktorlarımız

Doktorlarımız hakkında
detaylı bilgi için tıklayınız.

Randevu Talep Et

Siz iletişim bilgilerinizi bırakın, biz uygun randevu için sizi geri arayalım.