dis-eti-hastaliklari

Diş Eti Hastalıkları

Periodontoloji

Periodontoloji bölümü, dişleri ve implantları çevreleyen yumuşak ve sert dokuların durumlarını inceler. Bu dokularda meydana gelen iltihabi hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrası elde edilen sağlığın korunmasını amaçlar. Periodontal hastalıklar diş eti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır.

Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Genellikle ağrı vermezler, sinsi ilerler. Bu da; kişinin diş eti hastalığının farkına geç varmasına sebebiyet verir.

Sık Sorulan Sorular

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji) Bölümü Hangi Sorunlarla İlgilenir?

Periodontoloji bölümü, dişleri ve implantları çevreleyen yumuşak ve sert dokuların durumlarını inceler; bu dokularda meydana gelen iltihabi hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrası elde edilen sağlığın korunmasını amaçlar. Periodontal hastalıklar diş eti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Genellikle ağrı vermezler, sinsi ilerler. Bu da; kişinin diş eti hastalığının farkına geç varmasına sebebiyet verir.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı diş eti gül kurusu pembe renkte, diş üzerine sıkı sıkıya yapışık ve bıçak sırtı gibi keskin sonlanan, kanamasız ve şişkin olmayan yapıdadır. Diş eti hastalığına sahip bireylerde sıklıkla diş fırçalarken ve tükürürken ya da sert bir gıda ısırırken diş eti kanaması, diş etlerinde şişlik, kırmızılık ve kaşıntı, ağızda kötü tat, kötü koku, dişlerinde sallanma ve aralanma gibi şikayetler görülür. Diş eti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Diş Eti İltihabının En Önemli Sebebi Nedir?

Diş eti iltihabının en önemli sebebi yeterli ve düzenli ağız bakımı yapılmamasına bağlı olarak dişlerimiz üzerinde biriken “Mikrobiyal Dental Plak” adı verilen beyaz renkte ve içinde milyonlarca bakteri yaşayan birikintilerdir. Bu birikintiler dişler üzerinden yeterince uzaklaştırılamaz ise diş eti iltihaplanır ve tükürük içinde bulunan minerallerin de etkisi ile sertleşir ve diş taşlarını oluşturur.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Mümkün Mü?

Diş eti hastalıkları erken dönemde gingivitis olarak adlandırılır. Dişeti hastalıkları bu aşamada geri dönüşümlüdür. Tedavi için iyi bir ağız bakımı ve profesyonel diş temizliği yeterlidir. Hastalığın ilerlediği durumlarda, diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemleri önerilebilir. Özel periodontal aletler kullanılarak plak ve diş taşları dişeti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek dişetinin dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Tedavi yapılmadığı taktirde hastalık daha da ilerleyerek kemik erimeleri gözlenmeye başlar. Bu aşamada kemik erimelerine bağlı olarak, diş eti çekilmeleri ve dişlerde sallanmalar gözlenebilir. Periodontitis adı verilen hastalığın bu aşamasında diş eti operasyonları yapılmaktadır. Diş eti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir diş eti hastalıkları uzmanı tarafından mekanik olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği taktirde, diş kaybı ile sonuçlanabilmektedir.

 

Diş eti hastalıkları herhangi bir ağrı şikayeti ile seyretmediği için, en sık diş kaybetme nedenlerinden biridir. Periodontal hastalığın büyüklüğü ve şiddetinin genel sağlığımız açısından önemli bir risk faktörü olduğu unutulmamalıdır.  Diş eti hastalığını önlemek için en az günde iki kere doğru diş fırçalama, en az bir kere diş ipi kullanımı, altı ayda bir düzenli diş hekimi ziyareti gerekmektedir.

Ağız Kokusu (Halitozis) Nedir?

Ağız kokusu sıklıkla kötü ağız hijyenine bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Özellikle açken kendini daha çok gösteren ağız kokusu eğer çok yoğun hissediliyorsa başka hastalıkların habercisi olabilir. Ağız kokusunun esas sebebi ağız içindeki bakterilerdir. Ağız kokusu eğer çok baskınsa mutlaka diş doktorunuza danışmalısınız. Günde iki kez dişleri fırçalamak ve günde bir kez diş ipi ile temizlemek plakların oluşumunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca dilinizi fırçalamak da dil üzerinde kötü koku yapan bakterilerin oluşmasını önleyecektir. Diş ipi kullanımı dişlerin arasında kalan boşlukları temiz tutmak için önemlidir. Profesyonel diş temizliği ve kontrol için yılda iki kez düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeniz de mükemmel önlemlerdir.

Diş Eti Kanamaları Neden Olur?

Diş eti kanamaları, günümüzde bir çok kişinin sıkça karşılaştığı oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. Diş eti kanaması diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Ciddi bir sağlık sorunu olan diş eti kanaması vücudun diğer organlarını da etkilemektedir. Sağlıklı diş eti fırçalama ya da ip kullanımı sırasında kanamaz. Profesyonel diş taşı temizliği diş eti kanamalarının tedavisinin ilk adımıdır. Doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımı diş eti kanamalarını ortadan kaldırabilir, böylece periodontal hastalık gelişme riski azalır.

Sağlıklı Diş Etleri Nasıl Görünür?

Sağlıklı diş etleri soluk pembe renktedir, mattır ve sıkı görünümdedir. Dişi, boyun bölgesinde bir yaka gibi sarar ve diş ile birleştiği yerde bıçak sırtı şeklinde sonlanır. Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırına sahiptir. Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyon yoktur. Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanama olmaz. Herhangi bir rahatsızlık hissi oluşturmaz.

Hizmet Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 19.00
Pazar Kapalı

Doktorlarımız

Doktorlarımız hakkında
detaylı bilgi için tıklayınız.

Randevu Talep Et

Siz iletişim bilgilerinizi bırakın, biz uygun randevu için sizi geri arayalım.