Estetik Diş Hekimliği

Protetik diş tedavisi, kaybedilen dişler ve ağız içi çevre dokuların hastaya tekrar kazandırılmasını hedefleyen diş hekimliği bölümüdür. Diş eksikliğinin sayısı, konumu ve çevre dokuların durumuna göre tedavi şekli sabit restorasyonlar, bölümlü protezler ve tam protezler ile yapılabilmektedir.

Dişler ve çevre dokularının kaybı estetik, fonksiyonel, fonetik ve moral açısından kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle bu kayıpların temel olarak sabit, hareketli ve implant üstü protezler yapılarak telafi edilmesi gerekir.

Sabit Protezler

Diş hekimleri tarafından protetik diş tedavileri içinde en çok uygulanan protez diş tedavi seçeneğidir. Sabit protezde hastanın mevcut dişi kullanılır. Dişi prepare edilir, daha sonra üzeri kaplanır ve hastanın ağzına uyumlanır. Kısaca, sabit protezler, doğal dişin bozulan şeklini düzeltmek veya eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla doğal dişlerden destek alınarak veya onların üzerine yapılan protez diş tedavi yöntemidir.

Sık Sorulan Sorular

Hareketli Protezler

Dişlerden ve aynı zamanda kaybedilen dişler bölgesindeki kalan dişeti ve kemiklerden destek alınarak yapılan protezlerdir. Genellikle, ağızda kalan dişlerin sayısı ve yerleşiminin sabit protez yapmaya izin vermemesi durumunda yapılırlar. Dişlerin kısmen kaybedildiği durumlarda kancalar veya hassas tutucular vasıtasıyla mevcut dişlere tutturulan protezlere hareketli bölümlü (parsiyel) protez denir. Dişlerin tamamen kaybedildiği durumlarda ise, dişsiz bölgelerdeki dişeti ve kemiğe oturan tam (total) protezler yapılır.

İmplant Üstü Protezler

Tamamen dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu arttırmak amacı ile implant uygulamaları yapılır. Çene içerisinde yer alan implantların hareketli tam protezin içerisindeki yuvalara yerleşmesi ile stabilitesi ve tutuculuğu artan protezle, çiğneme ve konuşma fonksiyonları çok daha etkin yapılabilmektedir. Hastanın ağız yapısına ve sorununa göre uygulanan implant üstü protezler, hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde uygulanabileceği gibi, yalnızca hekim tarafından çıkarılabilecek şekilde de uygulanabilir. İmplant üstü protezlerle hareketli bir protez kullanmak zorunda olan hastaların protezleri sabit proteze çevrilebilir. Tam protezlerin ağızdaki hareketlerini azaltmak ve tutuculuğunu arttırmak için yine implantlar kullanılabilir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı yapılırken, dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği (pembe estetik) ve dişlerin oluşturduğu bölgenin (beyaz estetik) birbiriyle uyum içinde olup olmadığı değerlendirilir. Pembe ve beyaz estetik birbirini tamamlamalı ve bir ahenk içinde olmalıdır. Mükemmel estetik bir gülümseme tasarlanabilmesi için, kişiye özgü gülüş ve diş yapısı analiz edilir.

Gülüş Tasarımı Hangi Tedavileri İçermektedir?

-Ortodonti ile diş dizisindeki bozukluklar, çapraşıklıklar giderilebilir.
-Diastema kapatma ile hastanın dişleri arasındaki boşluklar kapatılır (dişler kesilmeden).
-Diş etindeki problemler, diş eti kanamaları, diş eti büyüme ve çekilmeleri ve seviye düzensizlikleri ortadan kaldırılır.
-Dudak, dişler ve yanak arasındaki uyum sağlanır. Cinsiyete göre diş-yüz uyumu sağlanır.
-Kırık ya da çapraşık dişler vakaya göre laminate veneer, seramik veneer, zirkonyum veneer veya estetik kompozit restorasyonlarla restore edilir.
-Rengi sararmış olan dişlere diş beyazlatma (bleaching) işlemi yapılır.
-Eksik dişlerin yerlerine implantlar ya da köprü protezleri yapılarak hem sağlık hem de estetik kazanç elde edilir.
– Diş etiyle gülümseme görülen kişilerde botoks ve dermal dolgu işlemleri uygulanabilir.

Pembe Estetik Nedir?

Dişeti sağlıklı değilse, dişler ne kadar beyaz ve dizilimleri güzel olursa olsun, estetik olarak uyumsuz bir görüntü verir. Öncelikle dişeti kanamaları ve dişeti şişlikleri varsa, profesyonel diştaşı temizliğiyle dişeti iltihabı giderilir. Pembe ve beyaz estetik uyumu sağlanır. Gülümseme esnasında üst çenede dişetlerinin 2 mm den fazla görünmesine ‘gummy smile’ (dişeti gülümsemesi) adı verilir. Bu durum gülüş estetiğini bozan bir durumdur.

Gummy smile, sıklıkla hipermobil üst dudak kasının (levator labi superioris) etkisiyle, gülme sırasında üst dudağın normalden daha yukarı yükselmesine bağlı olarak oluşur. Bu hipermobil kasa botoks enjeksiyonu yapılarak diş eti gülüşü tedavi edilebilir. Dişeti büyümesi görülen kişilerde, lazer tedavisiyle diş eti boyları kısaltılarak diş etleri gülümsemede daha az görünür hale getirilebilir.

Kemik erimelerine bağlı dişeti çekilmesi sonucu kök yüzeyleri açılmışsa, damaktan doku alınarak çekilme olan bölgeye doku transferi yapılabilir. Böylece inişli çıkışlı görülen diş eti seviyeleri düzeltilerek, hem sağlık hem estetik kazanç sağlanır.

Diş eti altında diş taşı varsa, yüzeye mor yansır. Dişetleri morarmış görünür. Diş taşı temizliği sonrası, diş etleri sağlıklı açık pembe renk görülür. Sigara içen bireylerde diş etlerinde ‘melanin pigmentasyonu’ adı verilen kahverengi lekelenmeler görülebilir. Sigarayı bırakan bireylerde lazer tedavisi ile bu lekelenmeler ortadan kaldırılabilir.

Beyaz Estetik Nedir?

Estetik gülüş tasarımı; kişinin, diş boyutlarını ve var olan şekil bozukluklarının düzeltilmesine yönelik uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş boyutları arasındaki uyum planlanırken altın oran kaidesi göz önünde bulundurulur. Bu prensibe göre her bir dişin diğer dişlere göre olması gereken bir boyutu ve görünürlüğü vardır.

“Hollywood Smile” Nedir?

“Hollywood smile” dediğimiz gülüş tasarımında 4 altın kural göz önünde bulundurulur. Buna göre; üst keser dişler daha önde, daha uzun ve daha belirgin olmalı, gülümseme sırasında karanlık boşluk oluşmayacak şekilde diş dizilimi yapılmalı, konuşma ve gülümseme sırasında bir taraftaki dudak kası daha fazla çekmemeli ve üst diş etleri maksimum 2 mm görünmelidir.

Porselen Lamina Veneerler

Porselen laminalar dişlerin tamamen kaplanmasını gerektirmeyen sadece ön yüzlerine yaprak şeklinde yapıştırdığımız estetik restorasyonlardır. Sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminaları yapıştırılır. Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, dişler arasında renk farklılıkları veya yapısal şekil bozukluğu varsa, ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama), kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) ve ön dişlerinin görüntüsünden hoşnut olmayan her bireyde uygulanabilen ideal bir restorasyon şeklidir.

Zirkonyum Kuronlar

Özellikle madde kaybı fazla olan bir dişin diş formundaki bir materyalle kaplanarak koruma altına alınmasıdır. Estetik nedenlerle dişlerin rengi ve formu değiştirilmek istendiğinde, kanal tedavisi nedeniyle geride çok az diş dokusu kalmışsa ya da eski porselen kaplamaların değiştirilmesi gerektiğinde zirkonyum kuron uygulaması yapılır. Halk arasında ‘kaplama’ olarak da anılan porselen kuronlar, son zamanlarda diş hekimliği teknolojisi ve yapıştırıcı malzemelerde gelinen son noktada porselen kronlar güçlendirilmiş alt yapılarıyla artık metalsiz, tamamen porselenden yapılabilmektedir.

Kompozit Bonding Uygulamaları

Hemen hemen tüm yaş gruplarına uygulanabilen Bonding yöntemi dişler arasındaki boşlukları kapatmak, çürük ve kırılmış dişlerinizi onarmak, kalıcı renklenme problemlerinizden kurtulmak, diş boylarının istenilen düzeye getirilmesini sağlamak ve dişlerde şekil değişikliği oluşturmak için başvurulabilen bir yöntemdir. Dişin mine ve dentin tabakalarının görünümündeki kompozit diş malzemesi diş üzerindeki boşluklara veya hazırlanan yüzeylere bağlayıcı ajanlar yardımıyla uygulanıp dişin formu verildikten sonra lazer ışın cihazıyla sertleştirilir. Bu yöntemde seans süresi yaklaşık 15 dakika – 1 saat aralığında kişinin diş yapısı ve durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor.

Hizmet Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 19.00
Pazar Kapalı

Doktorlarımız

Doktorlarımız hakkında
detaylı bilgi için tıklayınız.

Randevu Talep Et

Siz iletişim bilgilerinizi bırakın, biz uygun randevu için sizi geri arayalım.