Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Diş büyüklükleri, çene büyüklüğü ile uyumlu olmadığı zaman dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilir. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda dişleri tekrar olmaları gereken dizime getirmek için ortodontik tedavi uygulanır.

Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir. Çocukluk döneminde dişler ortodontist tarafından kontrol edilmez ise diş yapısındaki bozukluklar fark edilemez ve kalıcı şekil bozukluklarına varan olumsuzluklar yaşanabilir. İleri yaşlarda bu tedavi çok daha zor olmaktadır.

Çenelerin önde ya da geride olması dediğimiz iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaş öncesi yapılmalıdır. Sadece dişlerde görülen çapraşıklıkların tedavisi ise her yaşta olabilir. Diş Teli Tedavisi süresi hastanın ortodonti problemine göre farklılık gösterip 8-30 ay arasındaki periyotlarda değişebilir. Normalde 18-24 ay gibi bir süre zarfında tedavi tamamlanır.

Metal Braketler

Günümüzde diş teli- braket dendiğinde sıklıkla akla gelenler metal braketlerdir. Dişlerin üzerine yapıştırılan, yüksek kalite paslanmaz çelikten üretilen metal aygıtlardır. Braketlerin diş telinin ortasından ark teli dediğimiz ince bir tel geçer ve bu tel braketlere elastik veya tel bağlarla tutturulur. Ortodonti tedavisinin temelini oluşturan lastikler genelde ayda bir gerçekleşen rutin kontroller esnasında değiştirilir. Günümüzde kullanılan metal braketler eskisine göre daha küçük, konforlu ve estetiktir. Metal braketler, ark telleriyle daha az sürtünmesi nedeniyle seramik braketlere göre daha hızlı tedavi imkanı sağlar.

Seramik Braketler

Seramik braketlerin opak beyaz diş renginde olması nedeniyle bu braketler daha az görünür. Estetik açıdan bir rahatsızlık oluşmadan tedavi tamamlanır. Kırılganlığı fazladır, daha özenli kullanılması gerekir, bu nedenle erişkin hastalar için daha uygundur. Sürtünmesi biraz daha fazla olduğu için seramik braketlerle tedavi süresi biraz uzayabilir.

Lingual Ortodonti

Son yıllarda estetik görünüm kaygısıyla birlikte en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemlerinden biridir. Lingual ortodontik tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan diş teli yöntemidir. Teller ve braketler dişlerin iç kısmına yerleştirilir. Dişlerin arka yüzüne yapıştırılan, dışarıdan görünmeyen braketlerdir. Kişiye özel braketler üretilir, bu nedenle maliyeti daha fazladır.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodontik Tedavi) Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodonti tedavisi” olarak bilinir. Şeffaf apareyler görünmeyen telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinir, tel ve braketler yerine, dişlerinizin kalıbı alınarak yapılan şeffaf düzeltici plakalar kullanılır. Şeffaf plak tedavisinde plak günde en az 20 saat kullanılmalı ve bu sürenin altına düşülmemelidir. Düzenli kullanmamak, sık takıp çıkarmak şeffaf plak tedavi sürecini olumsuz etkileyip, süreci uzatabilir. Şeffaf plaklar çıkarıldığında kutusuna konulması zorunludur. Plakların kutusuna konulmayıp peçeteye sarılması plağın yapısını bozmaktadır. Hastalar şeffaf plak tedavisi sürecinde plaklarını iki haftada bir değiştirmeli ve bu konuya özen göstermelidir.

Hizmet Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 19.00
Pazar Kapalı

Doktorlarımız

Doktorlarımız hakkında
detaylı bilgi için tıklayınız.

Randevu Talep Et

Siz iletişim bilgilerinizi bırakın, biz uygun randevu için sizi geri arayalım.